Skoči na vsebino

Trojanski konj v lažnih sporočilih v imenu NKBM

25. in 26. februarja so se slovenskim uporabnikom razpošiljala elektronska sporočila v imenu banke Nova KBM d.d., ki pa so v priponki vsebovala zlonamerno kodo – trojanskega konja, ki bi lahko po uspešni okužbi ukradel identifikacijske podatke za elektronsko bančništvo in digitalna potrdila. Sporočilo za naslov pošiljatelja in prejemnika uporablja naslov banke info@nkbm.si, v priponki pa je ACE arhiv, ki se razpakira v izvršljivo EXE datoteko.

Banka je ob zaznavi pošiljanja sporočil kontaktirala SI-CERT, kjer smo opravili analizo priponke in o širjenju sporočila obvestili upravljalce poštnih strežnikov pri slovenskih ponudnikih. Večino sporočil so zadržali protivirusni filtri na strežnikih. Če ste prejeli sporočilo in priponko odprli, vam svetujemo, da kontaktirate svojo banko in poskrbite za zamenjavo gesel, računalnik pa preglejte s posodobljenim protivirusnim programom.

Preberite si še navodila Varni na internetu: Mala šola odpiranja priponk.

Primer sporočila:

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več