Skoči na vsebino

Trojanski konj v lažnih sporočilih v imenu NKBM

25. in 26. februarja so se slovenskim uporabnikom razpošiljala elektronska sporočila v imenu banke Nova KBM d.d., ki pa so v priponki vsebovala zlonamerno kodo – trojanskega konja, ki bi lahko po uspešni okužbi ukradel identifikacijske podatke za elektronsko bančništvo in digitalna potrdila. Sporočilo za naslov pošiljatelja in prejemnika uporablja naslov banke info@nkbm.si, v priponki pa je ACE arhiv, ki se razpakira v izvršljivo EXE datoteko.

Banka je ob zaznavi pošiljanja sporočil kontaktirala SI-CERT, kjer smo opravili analizo priponke in o širjenju sporočila obvestili upravljalce poštnih strežnikov pri slovenskih ponudnikih. Večino sporočil so zadržali protivirusni filtri na strežnikih. Če ste prejeli sporočilo in priponko odprli, vam svetujemo, da kontaktirate svojo banko in poskrbite za zamenjavo gesel, računalnik pa preglejte s posodobljenim protivirusnim programom.

Preberite si še navodila Varni na internetu: Mala šola odpiranja priponk.

Primer sporočila:

Preberite tudi

Spletni seminar Kibernetska varnost za spletne trgovce

Spletni seminar je namenjen lastnikom in vzdrževalcem spletnih trgovin ter vsem, ki želijo bolje zaščititi svoje spletno mesto in obvarovati njegove obiskovalce. Od zlorab do osnov forenzike in nasvetov za zaščito.
Več

Kibernetska varnost 2024 v številkah

Kaj kaže pogled na statistiko SI-CERT za leto 2024 in katere trende smo opazili na področju kibernetske varnosti?
Več

Začetek projekta INTERCEPT za krepitev čezmejnega sodelovanja na področju kibernetske varnosti

Predstavniki petih partnerskih organizacij so se zbrali na dvodnevnem dogodku, da bi postavili temelje za razvoj skupne platforme za deljenje groženj (TSP). Gre za pobudo, katere cilj je izboljšati čezmejno odkrivanje in odzivanje na kibernetske grožnje.
Več