Skoči na vsebino

Sodelavec SI-CERT pričal na ameriškem sodišču

15. novembra 2007 smo na SI-CERT prejeli več prijav, vse pa so se nanašale na sklop distribuiranih napadov na strežnik www.rickross.com. Napadalec je okužil tuje računalnike in z njih bombardiral spletni strežnik s pogostimi zahtevki. Okuženi računalniki, med njimi tudi slovenski, so bili povezani v botnet, preko katerega je napadalec izdajal ukaze.

Takrat smo se z lastnikom enega od okuženih računalnikov dogovorili, da smo lahko na sistemu opravili analizo in našli zlonamerno kodo, ki je napade izvajala. V SI-CERT laboratoriju smo nato opravili analizo bota, ter popisali njegove značilnosti in delovanje. Naši izsledki so pripomogli k temu, da je ameriški FBI 30. junija 2009 aretiral Bruca Raisleya, ki je bil nato obtožen napada na več spletnih strežnikov.

Prejšnjo sredo, 15. septembra, se je Camdenu v New Jerseyu pričelo sojenje Brucu Raisleyu, kjer je na povabilo ameriškega okrožnega tožilstva nekaj dni kasneje pričal tudi Tadej Hren iz Arnesovega centra SI-CERT, ki je leta 2007 vodil obravnavo incidenta in analizo zlonamerne kode.

Tožilstvo očita Raisleyu, da je uporabljal DDoS (distributed denial-of-service) napade proti spletnim stranem medijev, ki so objavili zgodbo o njegovem razkritju. Raisley je namreč sodeloval s skupino Perverted Justice, ki je za televizijsko hišo NBC snemala serijo “To Catch a Predator.” V njej so pred kamero razkrivali ljudi, ki so se za zmenke dogovarjali z mladoletnimi osebami. Med Raisleyem in skupino je prišlo do konflikta, po katerem so Raisleya na podoben način ujeli in razkrinkali, ter zgodbo dali v javnost. Raisley se je maščeval z napadom na strežnike, ki so zgodbo objavili.

Povezave:

Dodano 23.9.2010:

Bruce Raisley je bil 22.9. s strani porote spoznan za krivega. Sodnik mu bo kazen izrekel predvidoma 7. januarja, glede na kaznivo dejanje pa mu grozi do 10 let zapora in 250.000$ kazni.

Preberite tudi

Spletni seminar Kibernetska varnost za spletne trgovce

Na SI-CERT-u v letošnjem letu načrtujemo serijo šestih spletnih seminarjev, ki bodo naslavljali konkretne kibernetske incidente in grožnje, ki vidimo, da predstavljajo izziv slovenskim podjetjem in posameznikom. Prvi spletni seminar …
Več

Kibernetska varnost 2024 v številkah

Kaj kaže pogled na statistiko SI-CERT za leto 2024 in katere trende smo opazili na področju kibernetske varnosti?
Več

Začetek projekta INTERCEPT za krepitev čezmejnega sodelovanja na področju kibernetske varnosti

Predstavniki petih partnerskih organizacij so se zbrali na dvodnevnem dogodku, da bi postavili temelje za razvoj skupne platforme za deljenje groženj (TSP). Gre za pobudo, katere cilj je izboljšati čezmejno odkrivanje in odzivanje na kibernetske grožnje.
Več