Skoči na vsebino

SI-CERT 2019-03 / Kritična ranljivost storitve za oddaljeni dostop (Remote Desktop)

CVE oznaka: CVE-2019-0708
Prva objava: 15. maj 2019
Zadnja dopolnitev: 14. februar 2020

Povzetek

Ranljivost v storitvi za oddaljeni dostop Windows Remote Desktop Service (poimenovana BlueKeep) omogoča neprijavljenemu uporabniku zagon programske kode na daljavo brez uporabniškega posredovanja. Vsem uporabnikom svetujemo takojšnjo namestitev popravkov, v vmesnem času pa začasno onemogočanje storitve Remote Desktop.

Opis

Ranljivost v storitvi za oddaljen dostop na Windows operacijskem sistemu (Remote Desktop Service) omogoča storilcu zagon poljubne kode na ciljnem sistemu. Dovolj je niz posebej prirejenih komunikacijskih paketov, da se zažene zlonamerna koda na oddaljenem sistemu z dostopno storitvijo. Ni potrebno ugibanje ali lomljenje gesel in ni potrebna interakcija z legitimnim uporabnikom.

Ranljive so različice Windows 7 in Windows Server 2008 operacijskih sistemov, Microsoft pa je izdal popravke tudi za starejše, nepodprte operacijske sisteme.

V tem trenutku (15. maj 2019, 11:00) se ranljivost ne izrablja aktivno na omrežju. Pričakujemo, da bo kmalu na omrežju mogoče opaziti izkoriščanje te ranljivosti.

Ukrepi

Svetujemo takojšnjo namestitev popravkov za storitev oddaljenega dostopa, ki so na voljo na:

https://portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2019-0708

https://support.microsoft.com/en-ca/help/4500705/customer-guidance-for-cve-2019-0708

Če namestitev popravkov ni možna, je nujno začasno storitev oddaljenega dostopa onemogočiti, ali vsaj zelo strogo omejiti na omrežnem nivoju.

SI-CERT je 15. maja 2019 obvestil skrbnike sistemov z odprtim dostopom do RDP storitve, bodisi neposredno, ali pa preko njihovih ponudnikov. Takšnih je približno 4.000 na 66 omrežjih (avtonomnih sistemih).

Preberite tudi

SI-CERT 2024-07 / Ranljivost OpenPrinting CUPS sistema v GNU/Linux

Veriga ranljivosti v sistemu OpenPrinting CUPS napadalcu omogoča, da ob določenih pogojih izvede poljubno programsko kodo na ranljivem sistemu s pravicami uporabnika 'lp'
Več

SI-CERT 2024-06 / Kritična ranljivost GeoServer (CVE-2024-36401)

Strežnik GeoServer vsebuje kritično ranljivost, ki omogoča izvajanje programske kode na daljavo. Ranljivost se že izrablja v omrežnih napadih.
Več

SI-CERT 2024-05 / Ranljivost Check Point Remote Access VPN

Omrežni varnostni prehodi Check Point, ki imajo omogočen oddaljeni dostop VPN ali uporabljajo Check Point Mobile Secure Workspace with Capsule, so ranljivi na preskakovanje poti, ki omogoča branje poljubnih datotek z datotečnega sistema.
Več