Skoči na vsebino

SI-CERT 2017-08 / Poskusi izsiljevanja slovenskih bank

Na SI-CERT smo v zadnjih dneh prejeli prijave poskusov onemogočanja spletnih mest nekaterih bank v Sloveniji z namenom izsiljevanja. Napadalci sprožijo napad onemogočanja in pošljejo izsiljevalsko sporočilo banki, kjer zahtevajo plačilo odkupnine za prenehanje napada. Banke trenutno situacijo v sodelovanju s svojimi ponudniki in dobavitelji obvladujejo,  si medsebojno izmenjujejo informacije in pri obvladovanju ter preiskovanju incidenta tesno sodelujejo z nacionalnim odzivnim centrom SI-CERT in slovensko policijo. Ti napadi ne pomenijo popolnoma nobene nevarnosti za zaupnost podatkov komitentov bank ter njihova sredstva.

Napade z namenom izsiljevanja lahko na internetu spremljamo že od leta 2014 naprej, eno od prvih skupin (DD4BC) pa so organi pregona v mednarodni akciji leta 2015 tudi že aretirali (kar je bil razlog za prenehanje napadov tudi drugih podobnih skupin). Na SI-CERT smo ob prvih prijavah prejšnji teden bankam in ponudnikom poslali priporočila in seznam ukrepov, ki jih lahko uporabijo pri tovrstnih napadih.

Preberite tudi

SI-CERT 2024-07 / Ranljivost OpenPrinting CUPS sistema v GNU/Linux

Veriga ranljivosti v sistemu OpenPrinting CUPS napadalcu omogoča, da ob določenih pogojih izvede poljubno programsko kodo na ranljivem sistemu s pravicami uporabnika 'lp'
Več

SI-CERT 2024-06 / Kritična ranljivost GeoServer (CVE-2024-36401)

Strežnik GeoServer vsebuje kritično ranljivost, ki omogoča izvajanje programske kode na daljavo. Ranljivost se že izrablja v omrežnih napadih.
Več

SI-CERT 2024-05 / Ranljivost Check Point Remote Access VPN

Omrežni varnostni prehodi Check Point, ki imajo omogočen oddaljeni dostop VPN ali uporabljajo Check Point Mobile Secure Workspace with Capsule, so ranljivi na preskakovanje poti, ki omogoča branje poljubnih datotek z datotečnega sistema.
Več