Skoči na vsebino

SI-CERT 2015-02 / Številne okužbe z izsiljevalskimi virusi

Opis

SI-CERT prejema povečano število prijav, ki se nanašajo na izsiljevalske viruse Cryptolocker, Cryptowall, CTB Locker in Synolocker. Glavni način okužbe je preko elektronske pošte, širijo se kot priponke s podaljški .cab, .scr in .zip. Po okužbi virus zašifrira datoteke na računalniku in na dostopnih omrežnih pogonih (Synolocker cilja uporabnike Synology omrežnih diskov).

Obvestilo izsiljevalcev
Obvestilo izsiljevalcev

Različice virusov, ki so trenutno v obtoku izvedejo postopek šifriranja z dovolj močnim postopkom in dovolj dolgim ključem, da odšifriranje ni mogoče brez zasebnega ključa, ki je v lasti storilcev. Ključ storilci ponujajo proti odkupnini (okoli 600 EUR).

Priporočeni ukrepi

Obramba pred izsiljevalskimi virusi je preventiva. Uporabnikom svetujemo izdelavo varnostnih kopij, predvsem pa izredno previdnost pri odpiranju priponk v sporočilih, ki jih prejmete od neznanih pošiljateljev. Primer sporočila:

Primer sporočila
Primer sporočila

Če ste prejeli tovrstno sporočilo, nam ga lahko posredujete po elektronski pošti na naslov cert@cert.si, da ga posredujemo protivirusnim podjetjem, saj storilci kodo virusa stalno spreminjajo z namenom izogibanja protivirusni zaščiti.

Za zaščito sistema je na voljo orodje CryptoPrevent, ki preko dodatnih varnostnih pravil operacijskega sistema Windows prepreči zagod določenih vrst izsiljevalskih virusov.

Uporabnikom Synology omrežnih diskov svetujemo, da na spletnem mestu proizvajalca poiščejo in namestijo zadnje popravke za napravo.

Preberite si več o izsiljevalskih virusih.

Povezave

Preberite tudi

SI-CERT 2025-02 / Okužbe s kombinacijo tipk v lažnih CAPTCHA preverjanjih

Zlorabljena spletna stran zahteva izpolnitev lažnega CAPTCHA obrazca prek kombinacije na tipkovnici Win + R, Ctrl + V in Enter. V primeru izvedbe teh pritiskov na tipkovnici, pride do okužbe računalnika
Več

SI-CERT 2025-01 / Prevzemi in kreiranje Telegram računov brez vednosti uporabnikov telefonskih številk

Že nekaj mesecev obravnavamo primere ustvarjanja uporabniških računov na platformi Telegram s slovenskimi telefonskimi številkami, pri čemer računov niso kreirali uporabniki teh številk. Na podoben način prihaja do prevzema obstoječih Telegram računov, ki niso zaščiteni z dodatnim geslom. Trenutno zbrane informacije kažejo, da ne gre za ciljane napade.
Več

SI-CERT 2024-07 / Ranljivost OpenPrinting CUPS sistema v GNU/Linux

Veriga ranljivosti v sistemu OpenPrinting CUPS napadalcu omogoča, da ob določenih pogojih izvede poljubno programsko kodo na ranljivem sistemu s pravicami uporabnika 'lp'
Več