Skoči na vsebino

Res rabim protivirusni program?

Ob evropskem dnevu varne rabe interneta je Eurostat objavil “izbor statistike o internetni varnosti“. Med drugim v tabeli našteva odstotek uporabnikov, ki so že imeli neko vrsto okužbe, ter odstotek tistih, ki imajo vsaj “neko vrsto IT zaščite”. Podatki so bili zbrani z vprašalniki in so grupirani po državah EU, Norveške, Hrvaške in Turčije. V Sloveniji po Eurostatovih podatkih 88 % uporabnikov ima nameščeno zaščito, vendar pa se 37 % vseeno ni uspelo izogniti okužbi. Pogled v tabelo daje zelo različne podatke za posamezne države, zato je bolje, če si jih predstavimo grafično.

Graf s podatki o zaščiti in okužbah
Graf s podatki o zaščiti in okužbah

Razpršenost nam običajno pove, da ni povezanosti med tema spremenljivkama. Izračun korelacijskega koeficienta nam da vrednost 0,12, Studentov t-test pa pade pod 0,001. Statistično lahko torej iz tega sklepamo, da ni povezave med dejstvom, da imate nameščeno zaščito in verjetnostjo, da se boste okužili! Zdi se kot res slaba novica za protivirusno industrijo.

No, resnica pa je verjetno drugje. Zbiranje podatkov z anketami morda ni najbolj primeren način ocene za zastavljena vprašanja, povprečenje podatkov po državah ni nujno statistično najboljši prijem itd. Vsekakor pa na SI-CERT trdno stojimo na stališču, da je protivirusna zaščita osnoven varnostni ukrep.

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več