Skoči na vsebino

QNAP omrežne shrambe cilja nov izsiljevalski virus

Prva objava: 26. 1. 2022
Zadnji popravek: 3. 2. 2022

QNAP omrežne shrambe (NAS, Network-Attached Storage) so po poročanju BleepingComputer tarče novega izsiljevalskega virusa DeadBolt. Napadi so se začeli 25. januarja 2022, žrtve pa namesto prijavnega okna naprave pričaka izsiljevalsko sporočilo.

Izsiljevalsko sporočilo na QNAP napravi

Skupina, ki izvaja napade z virusom DeadBolt izrablja ranljivost QSA-21-57, za katero je proizvajalec izdal popravke decembra 2021. Glavni ključ, s katerim je možno odšifrirati vse zlorabljene naprave, skupina ponuja za 1,6 milijona EUR.

Na SI-CERT ocenjujemo, da je v Sloveniji na internetu prosto dostopnih več kot 600 QNAP naprav, ki so večinoma nameščene na domačih omrežjih. Ker je proizvajalec popravek objavil kot priporočen (Recommended Update), si lahko nastavite samodejno nadgrajevanje s priporočenimi popravki. Opis postopka je na voljo v navodilih podjetja QNAP. Če tega ne želite storiti, vam svetujemo umik QNAP naprave iz omrežja, premik za požarno pregrado ali ukinitev možnosti dostopa do nje na domačem usmerjevalniku.

QNAP je 26. januarja objavil tudi napotke, kako zaščitite svojo omrežno napravo.

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več