Skoči na vsebino

Prvo urjenje v WB3C, centru za Zahodni Balkan

SI-CERT že od leta 2011 naprej podpira razvoj zmogljivosti in ustanavljanje odzivnih centrov za kibernetsko varnost na področju Zahodnega Balkana, ta je dolgo veljal za sivo liso brez znanih kontaktov, s katerimi bi lahko sodelovali pri preiskovanju incidentov, ki se dotikajo držav v regiji. V zadnjih 10 letih je SI-CERT pomagal pri ustanavljanju nacionalnih in vladnih CSIRT skupin v Črni gori, Srbiji, Severni Makedoniji, udeleženi pa smo tudi pri podpori kapacitetam na Kosovu, Albaniji in v Bosni in Hercegovini, kjer bo novoustanovljeni akademski CSIRT lahko deloval kot “last resort” ekipa za pomoč.

Letos je Slovenija skupaj s Francijo in Črno goro vzpostavila regionalni Center za kibernetsko zmogljivost (WB3C, Western Balkans Cybersecurity Capacity Centre), od 8. do 12. maja pa je potekalo prvo usposabljanje, ki ga je skupaj s strokovnjaki iz Francije in regije Zahodnega Balkana vodil predstavnik slovenskega nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT, Gorazd Božič.

Center bo stičišče za urjenje in usposabljanje, kot tudi platforma, ki bo lahko omogočila bolj učinkovito sodelovanje strokovnjakov različnih profilov, saj je namen centra širši, kot samo povezovanje CSIRT skupin. Več informacij je na voljo v novici Urada Vlade RS za informacijsko varnost.

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več