Skoči na vsebino

Phishing napadi na slovenske uporabnike

V zadnjem času smo zaznali več primerov podobnih phishing napadov na slovenske uporabnike, katerih namen je kraja gesel za dostop do el. pošte. Sporočilom je skupen naslov “webmail update” ali “system admin” ter besedilo, ki je bilo strojno prevedeno v slovenščino. Pod pretvezo, da zaradi bodo imeli zaradi zapolnjenega poštnega predala blokiran dostop do el. pošte, poskušajo uporabnike prepričati, da kliknejo na povezavo v sporočilu.

Primer elektronskega sporočila
Primer elektronskega sporočila

Povezava vodi na indeksno spletno stran znotraj ene od domen pod vrhnjo domeno .tk, .ml, .ga, .cf, ali .gq. V vseh primerih so bile domene registrirane pri registrarju Freenom, ki omogoča zastonjsko registracijo domen pod temi vrhnjimi domenami.

Spletna stran od uporabnika zahteva vpis uporabniškega imena, el. naslova in gesla za el. pošto.

Spletna stran, ki zahteva vaše uporabniške podatke
Spletna stran, ki zahteva vaše uporabniške podatke

Na prvi pogled izgleda, da se spletna stran nahaja na predmetni domeni, dejansko pa gre za storitev preusmeritve domene na poljuben spletni naslov, ki jo ponudnik Freenom ponudi tekom registracije domene. Sama spletna stran se dejansko nahaja pri ponudniku zastonjskih spletnih strani IM Creator.

Koda, ki prikazuje, pri katerem ponudniku se nahaja spletna stran
Spletna stran se dejansko nahaja pri IM Creator

Če uporabniki vpišejo svoje podatke, se napadalci prijavijo v njihovo spletno pošto in od tam širijo napad naprej, tako da vsem kontaktom pošljejo lažno phishing sporočilo.

Uporabniki, ki prejmejo phishing sporočilo, naj tega čimprej posredujejo na cert@cert.si.

Več o phishing napadih si lahko preberete na spodnjih naslovih:

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več