Skoči na vsebino

Nova vrsta phishing napada

Aza Raskin, kreativni direktor za Firefox, je na svojem blogu prikazal novo vrsto phishing napada. Pri tej vrsti napada se lažna spletna stran ne prikaže takoj, ampak po poljubno dolgem času, ko uporabnik že brska po drugih odprtih zavihkih.

Predstavljajte si naslednji scenarij: uporabnik ima odprtih več spletnih strani v zahihkih, med drugim tudi npr. Gmail. Ena od odprtih spletnih strani vsebuje posebej prirejeno javascript kodo, ki zazna, kdaj ima uporabnik aktiven drug zavihek. Medtem ko uporabnik brska po drugih zavihkih, javascript koda spremeni samo spletno stran, ikono spletne strani in njen naslov, tako da na prvi pogled izgleda kot vstopna  stran za Gmail. Ko bo uporabnik zopet odprl ta zahihek, bo mislil, da je bil iz Gmaila odlogiran, in vpisal avtentikacijske podatke. Ti bodo poslani napadalcu, spletna stran pa bo preusmerila na legitimen Gmail. Ker uporabnik pravzaprav nikoli ni bil odjavljen, bo mislil, da je prijava uspela.

Izsek kode
Izsek kode

Seveda gre lahko za napad na poljubno spletno storitev, ne samo na Gmail. Kot predlaga avtor prispevka, se lahko učinkovitost napada poveča z uporabo nedavno odkritega napada beleženja obiskanih spletnih strani s pomočjo CSS zgodovine. Na avtorjevi spletni strani si prikaz delovanja ranljivosti lahko tudi v živo ogledate.

Poleg velike previdnosti pri vpisovanju avtentikacijskih podatkov se lahko pred takimi napadi zaščitite tako, da onemogočite poganjanje javascript kode na spletnih straneh. Na primer s pomočjo vtičnika Noscript za Firefox.

Preberite tudi

Spletni seminar Kibernetska varnost za spletne trgovce

Na SI-CERT-u v letošnjem letu načrtujemo serijo šestih spletnih seminarjev, ki bodo naslavljali konkretne kibernetske incidente in grožnje, ki vidimo, da predstavljajo izziv slovenskim podjetjem in posameznikom. Prvi spletni seminar …
Več

Kibernetska varnost 2024 v številkah

Kaj kaže pogled na statistiko SI-CERT za leto 2024 in katere trende smo opazili na področju kibernetske varnosti?
Več

Začetek projekta INTERCEPT za krepitev čezmejnega sodelovanja na področju kibernetske varnosti

Predstavniki petih partnerskih organizacij so se zbrali na dvodnevnem dogodku, da bi postavili temelje za razvoj skupne platforme za deljenje groženj (TSP). Gre za pobudo, katere cilj je izboljšati čezmejno odkrivanje in odzivanje na kibernetske grožnje.
Več