Skoči na vsebino

Nemški državni trojanec

Nekaj nemških zveznih držav je priznalo, da so za namene boja proti kriminalu uporabljale vohunsko programje oz. posebej napisanega trojanca. Notranji ministri Baden Würtemberga, Brandenburga in Spodnje Saške je za lokalne medije že izjavilo, da so uporabili takšne programe v skladu z nemško zakonodajo.

Pred nekaj dnevi je nemški Chaos Computer Club (CCC) objavil, da so z analizo “programa za zakonito prestrezanje” (t.i. “Bundestrojaner”) ugotovili, da gre za trojanca, ki je sicer namenjen prestrezanju internetne telefonije (VoIP), vendar pa omogoča nameščanje poljubnih dodatnih komponent. To pomeni, da se lahko njegova funkcionalnost poljubno spremeni in da lahko upravljalec to opravi na daljavo. Tako bi lahko denimo dodali komponento za brskanje po datotečnem sistemu, ali pa keylogger, s katerim bi lahko beležili vnešena gesla. CCC je z analizo ugotovil tudi, da je trojanec slabo zaščiten in da ga lahko prevzame (in s tem nadzor nad računalnikom, kjer je nameščen) tudi nepooblaščena oseba. V dokaz so sami razvili ustrezni nadzorni program.

Za zakritje sledov trojanec podatke pošilja preko najetega strežnika v ZDA, zaradi česar se takoj lahko postavijo vprašanja o jurisdikciji, iznosu občutljivih podatkov in tako naprej.

Nemško ustavno sodišče je leta 2008 odločilo, da se takšna okužba računalnika ne sme izvesti pri običajnih policijskih preiskavah, ampak le v posebnih primerih, ko gre za konkretno grožnjo življenju ali svobodi oseb. Protivirusno podjetje F-Secure pa je že marca letos na svojem blogu poudarilo, da bo njihov program zaznal tudi tovrstne programe.

Preberite tudi

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več

Konferenca o ozaveščanju o kibernetski varnosti

Agencija EU za kibernetsko varnost ENISA je v partnerstvu s SI-CERT organizirala prvo mednarodno konferenco o ozaveščanju o kibernetski varnosti. Dogodek je 27. novembra 2024, v Klubu Cankarjevega doma, gostil …
Več