Skoči na vsebino

MiniDuke v Sloveniji

Laboratorij protivirusnega podjetja Kaspersky je v sodelovanju z madžarskim raziskovalnim centrom CrySys 27. februarja objavil izsledke analize naprednega virusa MiniDuke. Ta je sodeč po podatkih o okužbah ciljal državne ustanove in državne uradnike. Med državami, kjer se pojavljajo okužbe, je navedena tudi Slovenija (STAslo-tech.comRevija Monitor,Dnevnik).

SI-CERT je v četrtek, 28. februarja, prejel obvestilo o enem IP naslovu v Sloveniji, ki kaže promet, značilen za okužene sisteme. IP naslov je del naslovnega prostora komercialnega internet operaterja. S pomočjo operaterja smo takoj stopili v kontakt z njihovim naročnikom, ki je bil cilj napada, in opravili ustrezne ukrepe za odstranjevanje posledic incidenta. Vodenje incidenta smo zaključili v četrtek popoldne. Po podatkih, s katerimi razpolagamo na SI-CERT, je bila okužba z MiniDuke virusom omejena na en sam IP naslov. Ciljano omrežje in sama ustanova nista del slovenske javne oz. državne uprave.

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več