Skoči na vsebino

Lažni klici tehnične pomoči

V zadnjem času beležimo velik porast prijav neobičajnih telefonskih klicev na telefonske številke v Sloveniji. Klicatelj se v angleščini z močnim naglasom predstavi kot Microsoftova tehnična pomoč. Sogovorniku razložil, da nujno kliče zato, ker njegov računalnik javlja napake oz. alarme, kar naj bi bila posledica okužbe računalnika. Želi, da mu omogočimo oddaljen dostop do računalnika, da bo lahko rešil težavo. Klicatelji so običajno zelo vsiljivi, in lahko pokličejo tudi večkrat v istem dnevu.

Klici lahko prihajajo tudi iz slovenskih telefonskih številk, vendar pa ne izvirajo iz Slovenije, saj storilci za izvajanje prevare uporabljajo različne načine ponarejanja telefonskih številk klicatelja. Uporabnikom zato svetujemo, naj bodo pozorni na vse sumljive klice tehnične podpore, tudi če ti prihajajo iz lokalnih omrežnih skupin.

Uporabnikom, ki prejmejo tak klic, svetujemo, da pogovor nemudoma končajo.

Več informacij o tej vrsti prevare in navodila žrtvam najdete na spletni strani našega programa ozaveščanja Varni na internetu: Klici lažne Microsoft tehnične pomoči

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več