Skoči na vsebino

Lažna sporočila “povpraševanje po izdelku”

Več slovenskih podjetij je prejelo elektronsko sporočilo z naslovom “povpraševanje po izdelku”. Sporočilo na prvi pogled izgleda, kot da je poslano s strani legitimnega slovenskega podjetja, vsebina pa se nanaša na povpraševanje po ceni izdelka:

Živjo, dobro jutro,

Poklicala sem vas po telefonu, vendar se ne odzivate,

Želim zahtevati izdelek za te elemente v prilogi datoteke, kot sledi,

vaš nujni odgovor bo cenjen.

Podatki o pošiljatelju so ponarejeni, prav tako je ponarejen podpis v sporočilu. Sporočila niso bila poslana s strani tega podjetja, ampak iz nekega tujega sistema.

Sporočilo vsebuje rar arhiv z imenom “povpraševanje po izdelku.rar“, ki vsebuje zlonamerno izvršljivo datoteko – virus. Ta izkazuje funkcionalnost keyloggerja, natančnejša analiza pa še poteka.

Sporočilo prepoznate po priloženem rar arhivu in uporabljenem drugem el. naslovom za odgovor (polje Reply-To: oz. Odgovori:). Nekatera sporočila vsebujejo tudi sliko (“items samples.png”ali “samples.png”), ki pa ni zlonamerna.

Primeri lažnih sporočil
Primeri lažnih sporočil
Primeri lažnih sporočil
Primeri lažnih sporočil

V primeru, da ste prejeli tako sporočilo, ga kot priponko posredujte na naslov cert@cert.si. Če ste sporočilo prejeli in odprli priponko, računalnik nemudoma izklopite iz omrežja in kontaktirajte SI-CERT (cert@cert.si, 01/4798822).

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več