Skoči na vsebino

Lažna sporočila “povpraševanje po izdelku”

Več slovenskih podjetij je prejelo elektronsko sporočilo z naslovom “povpraševanje po izdelku”. Sporočilo na prvi pogled izgleda, kot da je poslano s strani legitimnega slovenskega podjetja, vsebina pa se nanaša na povpraševanje po ceni izdelka:

Živjo, dobro jutro,

Poklicala sem vas po telefonu, vendar se ne odzivate,

Želim zahtevati izdelek za te elemente v prilogi datoteke, kot sledi,

vaš nujni odgovor bo cenjen.

Podatki o pošiljatelju so ponarejeni, prav tako je ponarejen podpis v sporočilu. Sporočila niso bila poslana s strani tega podjetja, ampak iz nekega tujega sistema.

Sporočilo vsebuje rar arhiv z imenom “povpraševanje po izdelku.rar“, ki vsebuje zlonamerno izvršljivo datoteko – virus. Ta izkazuje funkcionalnost keyloggerja, natančnejša analiza pa še poteka.

Sporočilo prepoznate po priloženem rar arhivu in uporabljenem drugem el. naslovom za odgovor (polje Reply-To: oz. Odgovori:). Nekatera sporočila vsebujejo tudi sliko (“items samples.png”ali “samples.png”), ki pa ni zlonamerna.

Primeri lažnih sporočil
Primeri lažnih sporočil
Primeri lažnih sporočil
Primeri lažnih sporočil

V primeru, da ste prejeli tako sporočilo, ga kot priponko posredujte na naslov cert@cert.si. Če ste sporočilo prejeli in odprli priponko, računalnik nemudoma izklopite iz omrežja in kontaktirajte SI-CERT (cert@cert.si, 01/4798822).

Preberite tudi

Spletni seminar Kibernetska varnost za spletne trgovce

Na SI-CERT-u v letošnjem letu načrtujemo serijo šestih spletnih seminarjev, ki bodo naslavljali konkretne kibernetske incidente in grožnje, ki vidimo, da predstavljajo izziv slovenskim podjetjem in posameznikom. Prvi spletni seminar …
Več

Kibernetska varnost 2024 v številkah

Kaj kaže pogled na statistiko SI-CERT za leto 2024 in katere trende smo opazili na področju kibernetske varnosti?
Več

Začetek projekta INTERCEPT za krepitev čezmejnega sodelovanja na področju kibernetske varnosti

Predstavniki petih partnerskih organizacij so se zbrali na dvodnevnem dogodku, da bi postavili temelje za razvoj skupne platforme za deljenje groženj (TSP). Gre za pobudo, katere cilj je izboljšati čezmejno odkrivanje in odzivanje na kibernetske grožnje.
Več