Skoči na vsebino

V želji po ustreznejši zaščiti končnih sistemov in uporabnikov SI-CERT ponuja različne vire prosto dostopnih informacij o kibernetskih tveganjih in grožnjah. Vsi podatki so rezultat obravnave na SI-CERT in temeljijo na prejetih prijavah incidentov. Vsaka uporaba podatkov je v pristojnosti samega uporabnika podatkov.

MISP feed

Seznam phishing URL naslovov

Seznam zgoščenih vrednosti škodljive programske kode

MISP feed

MISP je odprtokodna platforma za izmenjavo podatkov o kibernetskih grožnjah. Zavezanci po Zakonu o informacijski varnosti se lahko povežejo neposredno na SI-CERT MISP vozlišče. Takšen način izmenjave zahteva sinhronizacijo podatkov s SI-CERT vozliščem (in predhoden sporazum o tem). Poenostavljeni seznam (angl. “feed”) pa omogoča neposredno pridobivanje dogodkov iz MISP strežnika brez predhodnega sporazuma o priklopu. Dogodki, ki jih nudimo na ta način, so izključno dogodki, ki smo jih v platformo MISP vpisali na SI-CERT in so označeni s stopnjo TLP:CLEAR.

Če želite uporabiti informacije o grožnjah, s katerimi je seznanjen SI-CERT, vas vabimo, da v svojo namestitev MISP vnesete tudi SI-CERT “feed”, ki je dostopen na URL naslovu https://www.cert.si/misp/feed.

Podrobna navodila so na voljo tukaj.

Seznam phishing URL naslovov

Phishing je številčno najbolj pogosta oblike zlorabe, večinoma pa je tudi prvi korak v bolj zahtevnih napadih. SI-CERT javno objavlja podatke o phishing URL naslovih, s katerimi smo seznanjeni. Vsak vnos na seznamu je potrjen kot dejanski phishing napad s strani zaposlenega na SI-CERT.

Podatki se lahko vključijo v SIEM sisteme, sisteme za zaščito pred zlonamerno elektronsko pošto, ali v druge EDR/XDR rešitve. Na voljo sta dva seznama:

Ker je življenjska doba phishing spletnih mest omejena, je treba imeti v mislih tudi odstranjevanje naslovov po določenem času. Najbolj enostavno to storite z uporabo mesečnega seznama.

Seznam zgoščenih vrednosti škodljive programske kode

Prepoznavanje škodljive kode je osnovni mehanizem zaščite pri preiskovanju groženj. Najenostavnejši način je prek uporabe zgoščenih vrednosti datotek oz. t.i. hash vrednosti.

SI-CERT javno objavlja podatke o zgoščenih vrednostih škodljive programske kode, s katerimi smo seznanjeni.

Vsak vnos na seznamu je potrjen kot dejanski napad z uporabo škodljive kode s strani zaposlenega na SI-CERT. Podatki se lahko vključijo v SIEM sisteme, sisteme za zaščito pred zlonamerno elektronsko pošto ali v druge EDR/XDR rešitve.

Na voljo so v naslednjih oblikah: