Skoči na vsebino

Frisk v znamenju varnostnih ranljivosti

Tudi letos se je v Murski Soboti odvijal Festival Frisk. Festivala so se udeležili kar številni udeleženci z večjo težo pri mladih, srednješolcih in študentih. Za letošnji Frisk smo na CERTu pripravili krajše predavanje, ki je bilo po izrazih poslušalcev sodeč zelo aktualno.

V svojem tokratnem predavanju sem izpostavil nekaj najpogostejših ranljivosti spletnih aplikacij, na katere razvijalci začetniki premnogokrat pozabijo. V predstavitvi sem na hitro orisal pogoste pomanjkljivosti spletnih aplikacij, kot so križno izvajanje skriptov (XSS), probleme kraje seje, navzkrižno ponarejanje zahtevkov (CSRF), vbrizgavanje kode, neprimerna uporaba varnostnih certifikatov, neprimerne oziroma napačne varnostne konfiguracije, ipd…

Navedeni varnostni problemi lahko privedejo ne le do razobličenja naše spletne strani, pač pa tudi do postavitve neželene phishing spletne strani, ogrožanja obiskovalcev naše spletne strani s podtaknjeno kodo s strani storilcev, izgube oziroma kraje podatkov s spletnega strežnika, ter celo ogrožanja varnosti našega spletnega strežnika oziroma podatkov na njem.

Predstavitev sem podkrepil s prikazom nekaj konkretnih primerov, v katerih je prišlo do zlorabe kot posledice izkoriščanja več prej omenjenih ranljivosti. V prestavljenih primerih je bila lahko posledica tudi okužba sistema nič hudega slutečega obiskovalca naše spletne strani preko podtaknjene kode s strani storilca.

Velja poudariti, da je odgovornost vsakega posameznega izdelovalca spletnih strani, da zagotovi varen obisk svojih obiskovalcev.

V kolikor se srečanja niste uspeli udeležiti, vas seveda vabim prihodnje leto, ko bomo za vas ponovno pripravili novo zanimivo predavanje.

Prosojnice predavanja si lahko prenesete tukaj.

Matej Breznik

Preberite tudi

Spletni seminar Kibernetska varnost za spletne trgovce

Na SI-CERT-u v letošnjem letu načrtujemo serijo šestih spletnih seminarjev, ki bodo naslavljali konkretne kibernetske incidente in grožnje, ki vidimo, da predstavljajo izziv slovenskim podjetjem in posameznikom. Prvi spletni seminar …
Več

Kibernetska varnost 2024 v številkah

Kaj kaže pogled na statistiko SI-CERT za leto 2024 in katere trende smo opazili na področju kibernetske varnosti?
Več

Začetek projekta INTERCEPT za krepitev čezmejnega sodelovanja na področju kibernetske varnosti

Predstavniki petih partnerskih organizacij so se zbrali na dvodnevnem dogodku, da bi postavili temelje za razvoj skupne platforme za deljenje groženj (TSP). Gre za pobudo, katere cilj je izboljšati čezmejno odkrivanje in odzivanje na kibernetske grožnje.
Več