Skoči na vsebino

Frisk v znamenju varnostnih ranljivosti

Tudi letos se je v Murski Soboti odvijal Festival Frisk. Festivala so se udeležili kar številni udeleženci z večjo težo pri mladih, srednješolcih in študentih. Za letošnji Frisk smo na CERTu pripravili krajše predavanje, ki je bilo po izrazih poslušalcev sodeč zelo aktualno.

V svojem tokratnem predavanju sem izpostavil nekaj najpogostejših ranljivosti spletnih aplikacij, na katere razvijalci začetniki premnogokrat pozabijo. V predstavitvi sem na hitro orisal pogoste pomanjkljivosti spletnih aplikacij, kot so križno izvajanje skriptov (XSS), probleme kraje seje, navzkrižno ponarejanje zahtevkov (CSRF), vbrizgavanje kode, neprimerna uporaba varnostnih certifikatov, neprimerne oziroma napačne varnostne konfiguracije, ipd…

Navedeni varnostni problemi lahko privedejo ne le do razobličenja naše spletne strani, pač pa tudi do postavitve neželene phishing spletne strani, ogrožanja obiskovalcev naše spletne strani s podtaknjeno kodo s strani storilcev, izgube oziroma kraje podatkov s spletnega strežnika, ter celo ogrožanja varnosti našega spletnega strežnika oziroma podatkov na njem.

Predstavitev sem podkrepil s prikazom nekaj konkretnih primerov, v katerih je prišlo do zlorabe kot posledice izkoriščanja več prej omenjenih ranljivosti. V prestavljenih primerih je bila lahko posledica tudi okužba sistema nič hudega slutečega obiskovalca naše spletne strani preko podtaknjene kode s strani storilca.

Velja poudariti, da je odgovornost vsakega posameznega izdelovalca spletnih strani, da zagotovi varen obisk svojih obiskovalcev.

V kolikor se srečanja niste uspeli udeležiti, vas seveda vabim prihodnje leto, ko bomo za vas ponovno pripravili novo zanimivo predavanje.

Prosojnice predavanja si lahko prenesete tukaj.

Matej Breznik

Preberite tudi

SI-CERT TZ016 / BeaverTail & InvisibleFerret

Podjetje, ki deluje na področju Web 3 tehnologij, nas je obvestilo, da so dobili ponudbo za sodelovanje s strani tujega podjetja. Tekom komunikacije so poslali povezavo do nekega, na prvi pogled, povsem običajnega predstavitvenega projekta, ki pa ob zagonu izvede tudi zlonamerno kodo, ki ukrade podatke in vzpostavi stranska vrata do okuženega sistema. Cilj napadalcev je bil pridobiti shranjene podatke spletnih brskalnikov (shranjena gesla, seje, zgodovina, itd.) in kreditne kartice.
Več

5 varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo

Pripravili smo pregled nekaj varnostnih nasvetov, ki naj v 2025 gredo v pozabo, saj gre za prakse, ki več ne ustrezajo sodobnim varnostnim zahtevam.
Več

Kaj nas je naučilo leto 2024?

Iztekajoče leto 2024 so zaznamovali tako odmevnejši kibernetski napadi na velike organizacije, ki so pritegnili veliko medijske pozornosti, kot tudi veliko število incidentov v manjših podjetjih, predvsem prevar z vrivanjem v poslovno komunikacijo (t.i. BEC prevara) in okužb z zlonamerno kodo (t.i. infostealers). 
Več