Skoči na vsebino

Februarski virus

V petek, 5. 9. 2014, je policija sporočila, da so opravili preiskavo, pri kateri sumijo 21-letnega Koprčana izdelave škodljive programske opreme, s katero je okužil računalnike spletne trgovine in zaposlenih na eni od šol. Za nas se je zgodba zečela pozimi.

Sredi februarja smo na SI-CERT prejeli prijave sumljivih sporočil, ki so jo prejeli na šoli.

Primer sumljivega sporočila
Primer sumljivega sporočila

Sporočilu je bila priložena priponka .rar, ki je vsebovala škodljivo kodo. Ta je uporabljala “left-to-right override” Unicode zapis, ki je prikazal datoteko kot Excel (.xls) preglednico, v resnici pa je šlo za izvršljivo (.exe) datoteko.

Priponka s škodljivo kodo
Priponka s škodljivo kodo

Sama škodljiva koda je bila obdelana z orodjem, ki strojno kodo izmaliči tako, da je protivirusni programi niso zaznali. Ko je prejemnik kliknil na program v RAR arhivu, je ta izločil nekaj izvršljivih datotek in še eno Excelovo, ki jo je prikazal uporabniku, češ: tole so naloge. V ozadju pa je program poskrbel za to, da se je ob vsakem zagonu računalnika naložil program, ki je storilcu omogočal neoviran dostop do računalnika (RAT, Remote Administration Toolkit).

Preiskava kode na SI-CERT je izpostavila še nekaj dodatnih značilnosti, ki so na koncu pomagale najti storilca. V preiskavi je policija povezala šolski primer še z nekaterimi drugimi prijavami in nato v hišni preiskavi pri osumljencu sume potrdila.

Preberite tudi

Spletni seminar Kibernetska varnost za spletne trgovce

Spletni seminar je namenjen lastnikom in vzdrževalcem spletnih trgovin ter vsem, ki želijo bolje zaščititi svoje spletno mesto in obvarovati njegove obiskovalce. Od zlorab do osnov forenzike in nasvetov za zaščito.
Več

Kibernetska varnost 2024 v številkah

Kaj kaže pogled na statistiko SI-CERT za leto 2024 in katere trende smo opazili na področju kibernetske varnosti?
Več

Začetek projekta INTERCEPT za krepitev čezmejnega sodelovanja na področju kibernetske varnosti

Predstavniki petih partnerskih organizacij so se zbrali na dvodnevnem dogodku, da bi postavili temelje za razvoj skupne platforme za deljenje groženj (TSP). Gre za pobudo, katere cilj je izboljšati čezmejno odkrivanje in odzivanje na kibernetske grožnje.
Več