28. in 29. septembra 2000 je v Parizu potekal prvi sestanek delovne skupine TF-CSIRT, katere namen je vzpodbujanje in podpora sodelovanja skupin za razreševanje varnostnih incidentov (CSIRT, Computer Security Incident Response Team). Skupina TF-CSIRT je bila ustanovljena maja 2000, za vodjo skupine pa je bil izvoljen predstavnik ARNES-ove SI-CERT skupine, Gorazd Božič.
Ozadje
ARNES (Akademska in raziskovalna mreža Slovenije) je leta 1994 ustanovila skupino SI-CERT, katere glavni namen je razreševanje varnostnih incidentov na omrežjih v Sloveniji. Uporabnikom interneta nudi strokovno svetovanje na področjih, povezanih varnostnimi temami in zlorabami na omrežju.
Od maja 1998 je ARNES SI-CERT skupaj z drugimi evropskimi mrežami sodeloval v projektu EuroCERT, ki se je iztekel septembra 1999. Izkušnje tega projekta so botrovale izoblikovanju skupine za evropsko koordinacijo CSIRT/CERT servisov. 12 maja 2000 se je forum evropskih CSIRT/CERT skupin odločil, da svoje delo nadaljuje pod okriljem združenja akademskih in raziskovalnih mrež TERENA. V ta namen je bila ustanovljena delovna skupina TF-CSIRT, za njenega predsednika pa je bil soglasno izvoljen predstavnik SI-CERT-a.
Glavne naloge TF-CSIRT
Sodelujoči
Delovna skupina TF-CSIRT združuje varnostne skupine iz:
- Avstrije (ACOnet),
- Belgije (BELNET),
- Danske (DK-CERT),
- Finske (FUNET CERT),
- Francije (Le CERT Renater, CERTA, CERT-IST),
- Grčije (GRNET-CERT),
- Italije (GARR-CERT),
- Nemčije (DFN-CERT, Deutsche Telekom, Secunet),
- Nizozemske (CERT-NL),
- Norveške (UNINETT CERT),
- Slovenije (SI-CERT),
- Španije (RedIRIS-CERT, esCERT),
- Švedske (Telia CERT),
- Švice (SWITCH-CERT), in
- Velike Britanije (JANET-CERT, BT-CERT, UNIRAS).