Skoči na vsebino

SI-CERT vodi evropsko koordinacijo varnostnih skupin

28. in 29. septembra 2000 je v Parizu potekal prvi sestanek delovne skupine TF-CSIRT, katere namen je vzpodbujanje in podpora sodelovanja skupin za razreševanje varnostnih incidentov (CSIRT, Computer Security Incident Response Team). Skupina TF-CSIRT je bila ustanovljena maja 2000, za vodjo skupine pa je bil izvoljen predstavnik ARNES-ove SI-CERT skupine, Gorazd Božič.

Ozadje

ARNES (Akademska in raziskovalna mreža Slovenije) je leta 1994 ustanovila skupino SI-CERT, katere glavni namen je razreševanje varnostnih incidentov na omrežjih v Sloveniji. Uporabnikom interneta nudi strokovno svetovanje na področjih, povezanih varnostnimi temami in zlorabami na omrežju.

Od maja 1998 je ARNES SI-CERT skupaj z drugimi evropskimi mrežami sodeloval v projektu EuroCERT, ki se je iztekel septembra 1999. Izkušnje tega projekta so botrovale izoblikovanju skupine za evropsko koordinacijo CSIRT/CERT servisov. 12 maja 2000 se je forum evropskih CSIRT/CERT skupin odločil, da svoje delo nadaljuje pod okriljem združenja akademskih in raziskovalnih mrež TERENA. V ta namen je bila ustanovljena delovna skupina TF-CSIRT, za njenega predsednika pa je bil soglasno izvoljen predstavnik SI-CERT-a.

Glavne naloge TF-CSIRT

Sodelujoči

Delovna skupina TF-CSIRT združuje varnostne skupine iz:

Povezave

Preberite tudi

SI-CERT 2024-07 / Ranljivost OpenPrinting CUPS sistema v GNU/Linux

Veriga ranljivosti v sistemu OpenPrinting CUPS napadalcu omogoča, da ob določenih pogojih izvede poljubno programsko kodo na ranljivem sistemu s pravicami uporabnika 'lp'
Več

SI-CERT 2024-06 / Kritična ranljivost GeoServer (CVE-2024-36401)

Strežnik GeoServer vsebuje kritično ranljivost, ki omogoča izvajanje programske kode na daljavo. Ranljivost se že izrablja v omrežnih napadih.
Več

SI-CERT 2024-05 / Ranljivost Check Point Remote Access VPN

Omrežni varnostni prehodi Check Point, ki imajo omogočen oddaljeni dostop VPN ali uporabljajo Check Point Mobile Secure Workspace with Capsule, so ranljivi na preskakovanje poti, ki omogoča branje poljubnih datotek z datotečnega sistema.
Več