Skoči na vsebino

SI-CERT 2004-05 / Več nevarnih ranljivosti Microsoft Internet Explorer programa

Zadnja sprememba: 9. 7. 2004

Opis

Microsoft Internet Explorer (IE) uporablja model različnih varnostnih domen za ščitenje virov na računalniku. Napaka v zasnovi tega modela omogoča napadalcu podtikanje programov na oddaljenih spletnih mestih, ki pa se izvedejo s pravicami uporabnika, ki IE uporablja.

Kombinacija te skupaj z drugimi ranljivostmi IE omogoča, da napadalec podtakne poljubno programsko kodo na ciljni računalnik. V zadnjih dneh so odkrili podtikanje prisluškovalnih programov preko oglasnih oken, katerih namen je kraja gesel in certifikatov za dostop do e-bančnih storitev. Po do sedaj znanih podatkih uporabniki slovenskih bančnih storitev niso cilj teh napadov.

Poleg IE so ranljivi tudi programi, ki uporabljajo Microsoftovo komponento za prikaz spletnih strani (MSHTML), denimo Outlook 98 in Outlook 2000.

Mozilla brskalnika (Mozilla in Firefox) predata obravnavo neznanih shem operacijskemu sistemu in sta ranljiva preko shell: sheme. Na voljo je popravek

Povzetek rešitve problema

Ker uradni popravek za IE, ki bi v celoti odpravil ranljivost, še ni na voljo, svetujemo vsem uporabnikom naslednje možnosti za odpravo ali omejitev problema:

Povezave

Preberite tudi

SI-CERT 2025-03 / Več VMware ranljivosti

Izraba verige treh ranljivosti napadalcem omogoča prehod iz virtualnega sistema v gostiteljski sistem (t.i. VM Escape). Po podatkih proizvajalca naj bi se ranljivosti že izrabljale v posameznih napadih.
Več

SI-CERT 2025-02 / Okužbe s kombinacijo tipk v lažnih CAPTCHA preverjanjih

Zlorabljena spletna stran zahteva izpolnitev lažnega CAPTCHA obrazca prek kombinacije na tipkovnici Win + R, Ctrl + V in Enter. V primeru izvedbe teh pritiskov na tipkovnici, pride do okužbe računalnika
Več

SI-CERT 2025-01 / Prevzemi in kreiranje Telegram računov brez vednosti uporabnikov telefonskih številk

Že nekaj mesecev obravnavamo primere ustvarjanja uporabniških računov na platformi Telegram s slovenskimi telefonskimi številkami, pri čemer računov niso kreirali uporabniki teh številk. Na podoben način prihaja do prevzema obstoječih Telegram računov, ki niso zaščiteni z dodatnim geslom. Trenutno zbrane informacije kažejo, da ne gre za ciljane napade.
Več