Skoči na vsebino

2017-SI-IA-0124 – Krepitev operativnih vidikov zmogljivosti kibernetske varnosti v Sloveniji

Prejemnik sredstev:         

Akademska in raziskovalna mreža Slovenije (ARNES),

SI-CERT – Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost

Trajanje ukrepa:                     

1. september 2018 – 30. oktober 2020 (26 mesecev)

Povzetek:

V procesu implementacije Direktive NIS je bil cilj Ukrepa pripraviti SI-CERT na zahteve in naloge, ki izhajajo iz Direktive. Poleg tega je Ukrep odgovarjal na naraščajoči pomen kibernetske varnosti ter potrebo po zaščiti pred kibernetskimi napadi na nacionalni in evropski ravni. S širokim naborom ukrepov je prispeval k okrepitvi zaupanja in varnosti na spletu, ki sta ključna stebra strategije Digitalne agende za Evropo.

Z evropskega vidika je Ukrep naslavljal dve strateški temi: vzpostavitev nacionalnih generičnih storitev za kibernetsko varnost in njihovo sodelovanje s centralno storitveno platformo (CSP) ter implementacijo Direktive št. 2016/1148 o ukrepih za visoko skupno raven varnosti omrežij in informacijskih sistemov v Uniji (Direktiva NIS). Za zagotovitev čezmejne povezljivosti, dostopa in interoperabilnosti na področju kibernetske varnosti je SI-CERT vzpostavil nacionalno dostopno točko do mehanizmov sodelovanja CSP kot del razvoja nacionalnih generičnih storitev. Nadalje je SI-CERT analiziral zahteve in možnosti integracije komponent CSP ter zbrane komponente povezal z obstoječimi orodji in sistemi, pri čemer je uporabil rezultate projekta SMART 2015/1089 in se povezal s platformo MeliCERTes za izmenjavo informacij o kibernetskih incidentih in opozorilih. V okviru Ukrepa je SI-CERT posodobil svojo strojno infrastrukturo za zagotavljanje redundance in učinkovito izvajanje ključnih nalog, predpisanih z Direktivo. Usposabljanje in izobraževanje preko specializiranih konferenc za krepitev kadrovskih zmogljivosti sta bila integralna dela aktivnosti Ukrepa.

Kot odziv na naraščajoče število in resnost kibernetskih napadov v Sloveniji je SI-CERT izvedel niz ozaveščevalnih, proaktivnih in post-napadnih ukrepov, osredotočenih na vse vrste deležnikov, ter izvedel nacionalno kampanjo za ozaveščanje, namenjeno širši javnosti.

Rezultati ukrepa:

Ukrep je povečal pripravljenost SI-CERT ter zagotovil njegovo skladnost z zahtevami in nalogami, ki izhajajo iz Direktive NIS. Nadalje, je Ukrep SI-CERT-u omogočil je dvigniti  raven zrelosti, nadgraditi strojno infrastrukturo in zagotoviti redundanco ključnih sistemov. V okviru ukrepa je bila dosežena interoperabilnost s centralno storitveno platformo za kibernetsko varnost, z usposabljanji so bile okrepljene kadrovske zmogljivosti SI-CERT, izvedeni so bili proaktivni in post-napadni ukrepi, izvedena pa je bila tudi nacionalna kampanja za ozaveščanje splošne javnosti.

Financiranje ukrepa:

Program:Connecting Europe Facility 2014-2020, CEF TELECOM, CEF-TC-2017-2
Skupna vrednost projekta:454,771.00 €
EU prispevek:341,078.00 €
Stopnja so-financiranja EU:  75 % upravičenih stroškov upravičencem

Spletna stran ukrepa in druge spletne strani:

EU Funding & Tenders Portal

Connecting Europe Facility 2014-2020 contributing to cybersecurity in the EU: 98 projects in figures – European Commission

Preberite tudi

INTERCEPT – Platforma za deljenje informacij o kibernetskih grožnjah in incidentih

Koordinator projekta:       T-2, Družba za ustvarjanje razvoj in trženje elektronskih komunikacij in opreme d. o. o., Slovenija Projektni partnerji: T-2 d. o. o., Družba za ustvarjanje razvoj in trženje …
Več

CyberSEAS: Kibernetska zaščita energetskih podatkovnih storitev

Ambicija projekta CyberSEAS (Cyber Securing Energy dAta Services) je izboljšati odpornost energetskih dobavnih verig.
Več

ALiEnS-SOC, Umetna inteligenca za varnostno-operativni center slovenskega energetskega sektorja

Koordinator projekta: ELES d. o. o., Operater kombiniranega prenosnega in distribucijskega elektroenergetskega omrežja, Slovenia Projektni partnerji Elektro Celje, Podjetje za distribucijo električne energije d. d., Slovenija Elektro Gorenjska, Podjetje za …
Več