Skoči na vsebino

SI-CERT 2014-04 / GameOver Zeus okužbe

GameOver Zeus je različica znanega bančnega trojanskega konja Zeus, ki uporablja decentralizirano (P2P, peer-to-peer) omrežje za izvajanje ukazov in nadziranje zlorabljenih računalnikov. GameOver Zeus uporabljajo storilci za krajo identifikacijskih mehanizmov za elektronsko bančništvo z okuženega računalnika, razpošiljanje spam pošte in izvedbo porazdeljenih napadov onemogočanja (DDoS, distributed denial-of-service). Širi se primarno preko elektronske pošte.

GameOver Zeus uporablja zapleten sistem nadzornih strežnikov, porazdeljenih v P2P omrežje, preko katerih poteka izmenjava podatkov v šifrirani obliki. Ker nima centraliziranega nadzornega sistema, je bolj odporen proti aktivnostim za njegovo onesposabljanje. Konec maja 2014 sta ameriška US-CERT in FBI izpeljala mednarodno akcijo prevzema GameOver Zeus botneta in proti njegovemu upravljalcu vložila obtožnico. V pridruženi akciji je bil onesposobljen tudi Cryptolocker izsiljevalski virus.

Število okuženih sistemov v Sloveniji ni veliko. SI-CERT preko ponudnikov že obvešča njihove lastnike oz. upravljalce.

Ranljivi sistemi

  • Microsoft Windows 95, 98, Me, 2000, XP, Vista, 7 in 8
  • Microsoft Server 2003, Server 2008, Server 2008 R2 in Server 2012

Rešitev

Če ste prejeli obvestilo, da je vaš računalnik okužen z GameOver Zeus trojancem, potem vam svetujemo, da najprej sistem očistite, nato pa zamenjate gesla za vse omrežne storitve in e-bančništvo, če ste ga na računalniku uporabljali. Nadalje poskrbite za osnovno zaščito računalnika in posodobite aplikacije na njem. Za odstranitev škodljive kode z računalnika lahko uporabite eno od naslednjih orodij:

Povezave

Preberite tudi

SI-CERT 2024-03 / Kraje sredstev iz mobilnih bank preko okužbe z virusom Anatsa

Zlonamerne aplikacije, ki so bile na voljo v Google Play trgovini, omogočajo krajo sredstev iz mobilnih bank.
Več

SI-CERT 2024-02 / Kritične ranljivosti v FortiOS

Fortinet je 8.2.2024 izdal obvestili o dveh kritičnih ranljivostih CVE-2024-21762 in CVE-2024-23113 sistema FortiOS sslvpnd in fgfmd.
Več

SI-CERT 2024-01 / Ranljivosti Ivanti Connect Secure VPN

Ivanti je obvestil o dveh 0-day ranljivostih v Ivanti Connect Secure VPN (v preteklosti Ivanti Pulse Secure). Izraba verige ranljivosti omogoča neavtenticiranemu uporabniku izvajanje poljubnih ukazov na sistemu.
Več